wp-client-wordpress-client-man - en to pt_BR translation catalogue (1149 entries)

en:   >> This email will be sent to %s (if "Send Password" is checked)
pt_BR:   >> Este e-mail será enviado para %s (se "Enviar senha" estiver marcada)

en:   >> This email will be sent to %s after %s registered him (if "Send Password" is checked)
pt_BR:   >> Este e-mail será enviado para %s depois de %s ele registrado (se "Enviar senha" está marcada)

en:   >> This email will be sent to %s after their account will approved (if "Send approval email" is checked).
pt_BR:   >> Este e-mail será enviado para %s depois que sua conta será aprovada (se "Enviar e-mail de aprovação" está marcada).

en:   >> This email will be sent to %s and his %s when Admin or %s will upload new file for %s.
pt_BR:   >> Este e-mail será enviado para %s e %s dele quando Admin ou %s irá carregar o novo arquivo para %s.

en:   >> This email will be sent to %s for verify email address
pt_BR:   >> Este e-mail será enviado para %s para verificar endereço de e-mail

en:   >> This email will be sent to %s when %s forgot it`s password and try to reset it.
pt_BR:   >> Este e-mail será enviado para %s quando %s esquecer a senha e tentar redefini-la.

en:   >> This email will be sent to %s when Admin/%s sent private message (if "Receive email notification of private messages from admin" in selected in plugin settings).
pt_BR:   >> Este e-mail será enviado para %s quando Admin/%s enviou mensagem privada (se "Receber e-mail de notificação de mensagens privadas do admin" em selecionada nas configurações do plugin).

en:   >> This email will be sent to Admin after a new %s registers with client registration form
pt_BR:   >> Este e-mail será enviado para o Admin após um novo %s registra com o formulário de registo de cliente

en:   >> This email will be sent to Admin and %s when %s Download file
pt_BR:   >> Este e-mail será enviado para o Admin e %s quando %s baixar arquivo

en:   >> This email will be sent to Admin and %s when %s will upload file(s)
pt_BR:   >> Este e-mail será enviado para o Admin e %s quando %s fará o upload de arquivo (s)

en:   >> This template for [wpc_client_client_managers] shortcode
pt_BR:   >> Este modelo para o shortcode [wpc_client_client_managers]

en:   >> This template for [wpc_client_com] shortcode
pt_BR:   >> Este modelo para o shortcode [wpc_client_com]

en:   >> This template for [wpc_client_filesla view_type="table"] shortcode
pt_BR:   >> Este modelo para [wpc_client_fileslu view_type = "table"] shortcode

en:   >> This template for [wpc_client_filesla] shortcode
pt_BR:   >> Este modelo para o shortcode [wpc_client_filesla]

en:   >> This template for [wpc_client_fileslu view_type="table"] shortcode
pt_BR:   >> Este modelo para [wpc_client_fileslu view_type = "table"] shortcode

en:   >> This template for [wpc_client_fileslu] shortcode
pt_BR:   >> Este modelo para o shortcode [wpc_client_fileslu]

en:   >> This template for [wpc_client_loginf] shortcode
pt_BR:   >> Este modelo para o shortcode [wpc_client_logoutb]

en:   >> This template for [wpc_client_logoutb] shortcode
pt_BR:   >> Este modelo para o shortcode [wpc_client_logoutb]

en:   >> This template for [wpc_client_pagel] shortcode
pt_BR:   >> Este modelo para o shortcode [wpc_client_pagel]

en:   >> This template for [wpc_client_registration_form] shortcode
pt_BR:   >> Este modelo para o shortcode [wpc_client_registration_form]

en:   >> This template for [wpc_client_registration_successful] shortcode
pt_BR:   >> Este modelo para o shortcode [wpc_client_registration_successful]

en:  - Cancelled
pt_BR:  - Cancelado

en:  - Completed
pt_BR:  - Completo

en:  <font color="red" title="This field is marked as required by the administrator.">*</font>
pt_BR:  <font color="red" title="Este campo está marcado como necessário pelo administrador.">*</font>

en:  Private Messages
pt_BR:  Mensagens Privadas

en:  files will be not uploaded
pt_BR:  os arquivos não serão enviados

en:  is required! Please fill in the field and try again!<br/>
pt_BR: é necessário! Por favor preencha o campo e tente novamente!<br/>

en:  message(s) is sent.
pt_BR:  mensagem (ns) foi enviado.

en:  to whatever you put in this box
pt_BR:  para tudo o que você colocar na caixa

en:  without reason
pt_BR:  sem razão

en: %d files queued
pt_BR: %d pastas na fila

en: %s %s Name
pt_BR: nome %s %s

en: %s %s is created!
pt_BR: %s %s é criado!

en: %s %s is deleted!
pt_BR: %s %s será excluído!

en: %s - We recommend setting memory to at least 64 MB. See: <a href="%s" target="_blank">Increasing memory allocated to PHP</a>
pt_BR: %s - recomendamos a configuração de memória para pelo menos 64 MB. Veja: <a href="%s" target="_blank"> aumentar memória alocada para PHP</a>

en: %s <strong>Added</strong> Successfully.
pt_BR: %s  <strong>Adicionado</strong> com sucesso.

en: %s <strong>Changed</strong> Successfully.
pt_BR: %s <strong>alterado</strong> com sucesso.

en: %s <strong>Deleted</strong> Successfully.
pt_BR: Itens <strong>excluídos</strong> com sucesso.

en: %s <strong>Moved to the Archive</strong>.
pt_BR: %s <strong>mudou-se para o arquivo</strong>.

en: %s <strong>Restored</strong> Successfully.
pt_BR: %s <strong>restaurado</strong> com êxito.

en: %s <strong>Updated</strong> Successfully.
pt_BR: Item <strong>atualizado</strong> com sucesso.

en: %s Account is approved
pt_BR: %s conta é aprovado

en: %s Categories
pt_BR: %s categorias

en: %s Category
pt_BR: %s categoria

en: %s Content
pt_BR: %s conteúdo

en: %s Created
pt_BR: %s criado

en: %s Created by website Admin
pt_BR: %s criado por site Admin

en: %s Directory
pt_BR: Diretório de %s

en: %s Display Options
pt_BR: Opções de exibição de %s

en: %s Downloaded File
pt_BR: Arquivo baixado de %s

en: %s Emails Settings
pt_BR: %s configurações de e-mails

en: %s Extensions
pt_BR: extensões de %s

en: %s Login
pt_BR: Login de %s

en: %s Name
pt_BR: %s Nome

en: %s Password Updated
pt_BR: %s Senha Atualizada

en: %s Registered
pt_BR: %s Registrado

en: %s Registered by %s
pt_BR: %s Registrado por %s

en: %s Registration
pt_BR: %s Registro

en: %s Role:
pt_BR: Função %s:

en: %s Settings
pt_BR: configurações de %s

en: %s Template
pt_BR: %s modelo

en: %s Title
pt_BR: %s título

en: %s Updated
pt_BR: %s atualizado

en: %s Uploads new file
pt_BR: %s Adicionar novo arquivo

en: %s Wordpress Client Management Portal | Documentation & Tips
pt_BR: %s Wordpress Portal de Gerenciamento de Cliente | Documentação & Dicas

en: %s already present in the queue.
pt_BR: %s já está presente na fila.

en: %s are <strong>Imported</strong>.
pt_BR: %s foram <strong>importados</strong>.

en: %s is added.
pt_BR: %s foi adicionado.

en: %s is approved.
pt_BR: %s foi aprovado.

en: %s list
pt_BR: lista de %s

en: %s uses Extensions to expand the functionality of the plugin. These can be installed/activated as you have the need for them.
pt_BR: %s usa extensões para expandir a funcionalidade do plugin. Estes podem ser instalado/ativado como você tem a necessidade para eles.

en: %s uses Theme Link Pages to allow integration with a wide range of themes. This connection will allow you to use meta options provided by your theme to customize %s components. These pages should have been created upon installation of the plugin. If not, you will need to create & assign them.
pt_BR: %s usa tema Link páginas para permitir a integração com uma ampla gama de temas. Essa conexão permitirá que você use opções de meta fornecidas pelo seu tema para personalizar componentes de %s. Estas páginas devem ter sido criadas após a instalação do plugin. Se não, você precisará criar & atribuí-los.

en: %s's %s
pt_BR: %s do %s

en: %s/%s Settings
pt_BR: configurações %s/%s

en: %s/Members will see the default HUB template if no custom template is assigned to them.
pt_BR: %s/Members verá o modelo do HUB padrão se nenhum modelo personalizado é atribuído a eles.

en: 'Are you sure to delete this %s?'
pt_BR: Tem certeza que quer excluir o %s

en: (Custom menu for logged-in users)
pt_BR: (Menu personalizado para usuários logados)

en: (Custom menu for not logged-in users)
pt_BR: (Menu personalizado para usuários não logados)

en: (can't be changed)
pt_BR: (não pode ser alterado)

en: (check this box to instantly update all HUB pages to the content above)
pt_BR: (Marque esta caixa para atualizar instantaneamente todas as páginas HUB para o conteúdo acima)

en: (deleted user)
pt_BR: (usuário excluído)

en: (high priority)
pt_BR: (prioridade alta)

en: (highest priority)
pt_BR: (prioridade mais alta)

en: (logged-in)
pt_BR: (logado)

en: (low priority)
pt_BR: (baixa prioridade)

en: (medium priority)
pt_BR: (prioridade média)

en: (no parent)
pt_BR: (sem pasta superior)

en: (not logged-in)
pt_BR: (não logado)

en: (required)
pt_BR: (obrigatório)

en: (size may be limited by email providers)
pt_BR: (o tamanho pode ser limitado pelos provedores de e-mail)

en: (twice, required)
pt_BR: (duas vezes, obrigatório)

en: - No Files For Select -
pt_BR: - Nenhum Arquivo Para Seleção -

en: - None -
pt_BR: - Nenhum -

en: -- If you run into a problem, then please click "Reset to default" button at bottom right
pt_BR: ..--Se você topar com um problema, por favor, clique botão de "Reset para padrão" no canto inferior direito

en: -Select %s / %s-
pt_BR: -Selecionar %s / %s-

en: 1 year
pt_BR: 1 ano

en: 3 month
pt_BR: 3 mêses

en: 30 days
pt_BR: 30 dias

en: 403 Forbidden
pt_BR: 403 Proibido

en: 404 Error
pt_BR: Erro 404

en: 6 digit hex color code
pt_BR: Código de Cor Hexadecimal 6 dígitos

en: 6 month
pt_BR: 6 mêses

en: 7 days
pt_BR: 7 dias

en: : %s list
pt_BR: : lista de %s

en: : Login/Logout
pt_BR: : Entrar/Sair

en: <b>NOTE:</b> Just click the "Copy" button next to each placeholder, then paste it in the Visual Editor to insert the corresponding element.
pt_BR: <b>Nota:</b> Apenas clique no botão "Copiar" ao lado de cada espaço reservado e, em seguida, colá-lo no Editor de Visual para inserir o elemento correspondente.

en: <b>NOTE:</b> To use the HUB templates below, be sure to use the following shortcode in the HUB Content field: %s
pt_BR: <b>Nota:</b> Para usar os modelos HUB abaixo, certifique-se de usar o seguinte shortcode no campo conteúdo HUB: %s

en: <b>NOTE:</b> To use the HUB templates, be sure to use the following shortcode in the HUB Content field: %s
pt_BR: <b>Nota:</b> Para usar os modelos HUB, certifique-se que usa o seguinte shortcode no campo conteúdo no HUB: %s

en: <b>NOTE:</b> You can use the Visual Editor, or write HTML in the Text Editor. When finished, simply assign the newly created HUB Template to the desired %s, and place the shortcode [wpc_client_hub_page_template /] in the HUB Content tab in the Templates Menu.
pt_BR: <b>Nota:</b> Você pode usar o Editor Visual, ou escrever HTML no Editor de texto. Quando terminar, basta atribuir o recém-criado modelo HUB ao %s desejado e coloque o shortcode [wpc_client_hub_page_template /] aba de conteúdos no HUB no Menu de modelos.

en: <b>NOTE:</b> You can use the following placeholder to display the EZ HUB Nav Bar wherever you choose: %s
pt_BR: <b>Nota:</b> Você pode usar o seguinte espaço reservado para exibir a barra de navegação do HUB de EZ, onde quer que você escolher: %s

en: <p>Hello {contact_name},</p>
                                <p>Your %s, {page_title} has been updated | <a href="{page_id}">Click HERE to visit</a></p>
                                <p>Thanks, and please contact us if you experience any difficulties,</p>
                                <p>{business_name}</p>
pt_BR: <p>Olá, {contact_name},</p> 
     <p>atualizou seu %s, {page_title} | <a href="{page_id}"> Clique aqui para visitar</a></p>
     
     de <p>Obrigado e entre em contato conosco se você tiver quaisquer dificuldades,</p><p>Atenciosamente</p><p>{business_name}</p>

en: <p>You have successfully registered.</p><p>After approval from the administrator, you will have full access to your account.</p>
pt_BR: <p>Você se registrou com sucesso.</p><p>Após a aprovação do administrador, você terá acesso completo ao seu Mini-Site.</p>

en: <strong>ERROR</strong>:  You do not have permission to reset your password.
pt_BR: <strong>Erro</strong>: você não tem permissão para redefinir sua senha.

en: <strong>ERROR</strong>: Enter a username or e-mail address.
pt_BR: <strong>ERRO</strong>: Entre um nome de usuário ou endereço de e-mail.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid E-mail.
pt_BR: <strong>ERRO</strong>: E-mail inválido.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid key. <a href="
pt_BR: <strong>ERRO</strong>: Chave inválida. <a href="

en: <strong>ERROR</strong>: There is no user registered with that E-mail address.
pt_BR: <strong>ERRO</strong>: Não existe nenhum usuário registrado com este endereço de e-mail.

en: <strong>ERROR</strong>: There is no user registered with that Username.
pt_BR: <strong>ERRO</strong>: Não existe usuário registrado com este nome de usuário.

en: <strong>Hint:</strong> The password should be at least seven characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like <strong>! " ? $ % ^ & )</strong>.
pt_BR: >> <strong>DICA:</strong> A senha deve ter no mínimo sete caracteres. Para deixá-la mais forte use letras maiúsculas e minúsculas, números e símbolos como <strong>! " ? $ % ^ & )</strong>.

en: <strong>Hint</strong>: The password should be at least seven characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like <strong>! " ? $ % ^ &amp; ).</strong>
pt_BR: >> <strong>DICA:</strong> A senha deve ter no mínimo sete caracteres. Para deixá-la mais forte use letras maiúsculas e minúsculas, números e símbolos como <strong>! " ? $ % ^ & )</strong>.

en: <strong>Welcome to %s</strong> -  Extension(s) almost ready to start.
pt_BR: <strong>Bem-vindo ao %s</strong> - extensão quase pronta.

en: <strong>Welcome to %s</strong> - Plugin almost ready to start.
pt_BR: <strong>Bem-vindo ao %s</strong> - Plugin quase pronto.

en: >> <strong>HINT:</strong> The password should be at least seven characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like <strong>! " ? $ % ^ & )</strong>.
pt_BR: >> <strong>DICA:</strong> A senha deve ter no mínimo sete caracteres. Para deixá-la mais forte use letras maiúsculas e minúsculas, números e símbolos como <strong>! " ? $ % ^ & )</strong>.

en: >> Select Options for %s
pt_BR: >> Selecione Opções para %s

en: >>Select Options for %s
pt_BR: >>Escolher opções para %s

en: A Contact Name is required.<br/>
pt_BR: O nome de contacto é obrigatório.<br/>

en: A Custom Field Name is required.<br/>
pt_BR: Nome de campo personalizado é obrigatório.<br/>

en: A Custom Field Type is required.<br/>
pt_BR: Um tipo de campo personalizado é obrigatório. <br/>

en: A Custom Field with this name "%s" already exist already.<br/>
pt_BR: Campo personalizado com o nome "%s" já existe. <br/>

en: A Email is required.<br/>
pt_BR: Um e-mail é necessário.<br/>

en: A Template Name is required.<br/>
pt_BR: Um nome de modelo é necessário. <br/>

en: A email is required.<br/>
pt_BR: Um e-mail é necessário.<br/>

en: A to Z
pt_BR: De A a Z

en: A username is required.
pt_BR: Um nome de usuário é obrigatório.

en: A username is required.<br/>
pt_BR: O nome de usuário é obrigatório.<br/>

en: API Key:
pt_BR: Chave da API:

en: ASC
pt_BR: Crescente

en: About
pt_BR: Sobre

en: Access granted via...
pt_BR: Acesso concedido através de...

en: Action
pt_BR: Ação

en: Actions
pt_BR: Ações

en: Activate
pt_BR: Ativar

en: Active
pt_BR: Ativo

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Add %s
pt_BR: Adicionar %s

en: Add Advanced HUB Template
pt_BR: Adicionar modelo HUB avançado

en: Add Currency
pt_BR: Adicionar moeda

en: Add Custom Field
pt_BR: Adicionar Campo Personalizado

en: Add EZ HUB Template
pt_BR: Adicionar modelo EZ HUB

en: Add Element
pt_BR: Incluir Elemento

en: Add External File
pt_BR: Adicionar Arquivo Externo

en: Add Files
pt_BR: Adicionar arquivos

en: Add New
pt_BR: Adicionar Novo

en: Add New Custom Field
pt_BR: Adicionar Campo Personalizado

en: Add New Element
pt_BR: Adicionar novo elemento

en: Add Section
pt_BR: Adicionar Seção

en: Add Simple HUB Template
pt_BR: Adicionar modelo HUB Simples

en: Add Staff
pt_BR: Adicionar Gestor

en: Add Template
pt_BR: Adicionar modelo

en: Add an external file | From onsite or offsite server location
pt_BR: Adicionar arquivo externo | do servidor

en: Add another option
pt_BR: Adicione outra opção

en: Add files to the upload queue and click the start button.
pt_BR: Adicione arquivos para a fila de upload e clique no botão Iniciar.

en: Add new %s
pt_BR: Adicionar novo %s

en: Add new %s %s
pt_BR: Adicionar novo %s %s

en: Add new IP
pt_BR: Adicionar novo IP

en: Add shortcode to start of page
pt_BR: Adicionar shortcode para início da página

en: Add:
pt_BR: Adicionar

en: Added
pt_BR: Adicionado

en: Address
pt_BR: Endereço

en: Admin files
pt_BR: Arquivos de Administração

en: Admin uploads new file
pt_BR: Admin adicionou novo arquivo

en: Admin uploads new file for %s
pt_BR: Admin adicionou novo arquivo para %s

en: Administrator
pt_BR: Administrador

en: Advanced HUB Elements
pt_BR: Elementos HUB avançados

en: Advanced users only should attempt changes here. Please only edit html, and don't change anything inside curly brackets {}
pt_BR: Apenas usuários avançados devem fazer mudanças aqui. Por favor apenas editar o html e não mudar nada dentro de chaves {}

en: Align
pt_BR: Alinhar

en: All
pt_BR: Todos

en: All %s
pt_BR: Todos os %s

en: All Clients
pt_BR: Todos os clientes

en: All Files
pt_BR: Todas as pastas

en: All files, exclude
pt_BR: Excluir todos os arquivos,

en: All newly created HUB pages will be populated with the content in the HUB Content tab. You can use custom HTML here, or you can use the shortcode for EZ HUB and Advanced HUB templates.
pt_BR: Todas as páginas HUB recém-criado serão preenchidas com o conteúdo na guia conteúdo do HUB. Você pode usar HTML personalizado aqui, ou você pode usar o shortcode para modelos EZ HUB e o HUB avançado.

en: Allow "Lost your password"
pt_BR: Permitir que "Perdeu a sua senha"

en: Allow %s to add %s. All %s requires approval from the Administrator.
pt_BR: Permitir que %s adicionar %s. %S todos requer aprovação do administrador.

en: Allow %s to login/Logout.
pt_BR: Permitir %s login/Logout.

en: Allow registration %s. All %s require approval from the Administrator.
pt_BR: Permita registro %s. %S todos exigem aprovação do administrador.

en: Allow the %s to edit this page
pt_BR: Permitir que o %s editar esta página

en: Allow {php} tags
pt_BR: Permitir tags {php}

en: Allowed %s
pt_BR: Permitido %s

en: Alphabetic Code
pt_BR: Código alfabético

en: Alphabetic Currency Code is empty
pt_BR: Alfabética Código de Moeda está vazia

en: Amount
pt_BR: Quantidade

en: Apply
pt_BR: Aplicar

en: Approve
pt_BR: Aprovar

en: Approve %s
pt_BR: Aprovar %s

en: Approve selected %s
pt_BR: Aprovar %s selecionados

en: Approve the %s
pt_BR: Aprovar %s

en: Approved
pt_BR: Aprovado

en: Archive
pt_BR: Arquivo

en: Archive %s
pt_BR: Arquivo %s

en: Are you sure move to delete this file?
pt_BR: Tem a certeza de que pretende excluir este arquivo?

en: Are you sure to Update content for all HUB pages?
pt_BR: Tens a certeza atualizar o conteúdo de todas as páginas HUB?

en: Are you sure to delete this %s?
pt_BR: Tem certeza que quer excluir o %s?

en: Are you sure to delete this Custom Filed?
pt_BR: Tem certeza de apagar este costume Custom Filed?

en: Are you sure to delete this Template
pt_BR: Tem certeza de apagar este modelo

en: Are you sure to delete this file?
pt_BR: Tem certeza de que pretende apagar este arquivo?

en: Are you sure to delete this message?
pt_BR: Tem certeza de apagar esta mensagem?

en: Are you sure to reset Custom Styles?
pt_BR: Tens a certeza redefinir estilos personalizados?

en: Are you sure want to delete permanently this category and reassign all files and parent categories to another category?
pt_BR: É claro que deseja excluir permanentemente este categoria e transferir todos os arquivos e categorias para outra categoria-mãe?

en: Are you sure want to delete permanently this category with all files and parent categories?
pt_BR: Tem certeza que deseja excluir permanentemente este categoria com todos os arquivos e categorias-mãe?

en: Are you sure want to reset the Simple template default
pt_BR: É claro que deseja redefinir o padrão de modelo simples

en: Are you sure you want to Re-Send Welcome Email?
pt_BR: Tem certeza que quer re-enviar Email de boas vindas?

en: Are you sure? You will lose all Clients, HUB Pages, %s, Private Messages & Files
pt_BR: Tem certeza? Você vai perder todos os clientes, HUB páginas, %s, Mensages & arquivos privados

en: Asc
pt_BR: Ordem Crescente

en: Assign
pt_BR: Associar

en: Assign %s
pt_BR: Atribuir %s

en: Assign %s
pt_BR: Atribuir %s

en: Assign %s To $s:
pt_BR: Atribuir %s para $s:

en: Assign %s To %s
pt_BR: Atribuir %s para %s

en: Assign %s To %s Category:
pt_BR: Atribua %s %s Categoria:

en: Assign %s To %s:
pt_BR: Atribuir %s para %s:

en: Assign %s To File Category:
pt_BR: Atribuir %s para a Categoria de Arquivo:

en: Assign %s To File:
pt_BR: Atribuir %s para Arquivo:

en: Assign %s To Gallery Category:
pt_BR: Atribuir %s à Categoria da Galeria:

en: Assign %s To Gallery:
pt_BR: Atribuir %s à Galeria:

en: Assign %s to
pt_BR: Atribuir %s para

en: Assign %s to
pt_BR: Atribuir %s para

en: Assign %s to "%s"
pt_BR: Atribuir %s a "%s"

en: Assign %s to $s Category
pt_BR: Atribua %s para %s Categoria

en: Assign %s to %s
pt_BR: Atribuir %s para %s

en: Assign %s to %s Category
pt_BR: Atribua %s para %s Categoria

en: Assign %s to File Category
pt_BR: Atribuir %s para a Categoria de Arquivo

en: Assign %s to file
pt_BR: Atribuir %s ao arquivo

en: Assign %s:
pt_BR: Atribuir %s:

en: Assign Capabilities
pt_BR: Atribuir recursos

en: Assign File
pt_BR: Atribuir o arquivo

en: Assign File From FTP
pt_BR: Atribuir um arquivo do FTP

en: Assign File From FTP (%s protects the files in this directory)
pt_BR: Atribuir o arquivo de FTP (%s protege os arquivos nesse diretório)

en: Assign To %s
pt_BR: Atribuir a %s

en: Assign To %s %s
pt_BR: Atribuir a %s %s

en: Assign clients to %s
pt_BR: Atribuir clientes a %s

en: Assign to %s
pt_BR: Atribuir a %s

en: Assign to %s "%s"
pt_BR: Atribuir a %s "%s"

en: Assigned show first
pt_BR: Atribuído a mostrar primeiro

en: Assigned to %s
pt_BR: Atribuído a %s

en: Attach uploaded file(s) to the email notification sent to %s and associated %s
pt_BR: Anexar arquivo (s) inserida para a notificação de e-mail enviada para %s e %s associado

en: Attach uploaded files to the notification email sent to Admin/%s
pt_BR: Anexar arquivos enviados para o e-mail de notificação enviado para Admin/%s

en: Author
pt_BR: Autor

en: Auto Assign New Clients?
pt_BR: Auto atribuir novos clientes?

en: Auto assign client which was auto approved.
pt_BR: Auto atribuir cliente que foi automaticamente aprovado.

en: Auto-Add %s
pt_BR: Auto-adicionar %s

en: Auto-Add Files
pt_BR: Auto adicionar arquivos

en: Auto-Convert to %s Role
pt_BR: Conversão automática de função de %s

en: Auto-Select
pt_BR: Selecionar Automaticamente

en: Auto-Upload After Select
pt_BR: Depois de selecionar o arquivo subir automaticamente

en: Automatically approve %s who register using form.
pt_BR: Aprove automaticamente %s que registo utilizando o formulário.

en: Automatically assign new Files to this %s
pt_BR: Atribuir automaticamente novos arquivos para este %s

en: Automatically create %s
pt_BR: Criar automaticamente %s

en: Avg. File Size
pt_BR: Tamanho médio do arquivo

en: Background Image Url
pt_BR: Url de Imagem de Fundo

en: Background:
pt_BR: Plano de Fundo:

en: Bar Elements
pt_BR: Elementos de barra

en: Border:
pt_BR: Borda:

en: Both fields must be filled!
pt_BR: Os dois campos precisam ser preenchidos!

en: Bulk Actions
pt_BR: A??es em Massa

en: Business Address
pt_BR: Endereço da empresa

en: Business Info
pt_BR: Informações Comerciais

en: Business Name
pt_BR: Nome do Projeto

en: Business Name required.
pt_BR: O Nome do Projeto é necessário.

en: Business Names cannot be changed.
pt_BR: O nome do Projeto não pode ser alterado.

en: Business or %s Name
pt_BR: Escolha um nome do seu projeto ou %s Nome

en: Business or Client Name
pt_BR: Dê um Nome para o Seu Projeto

en: By default, files will be uploaded in "General" category.
pt_BR: Por padr?o, arquivos ser?o associados a categoria Geral

en: Can't be changed.
pt_BR: Não pode ser alterado.

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Cancel Delete
pt_BR: Cancelar exclusão

en: Cancel Edit
pt_BR: Cancelar Edição

en: Capabilities
pt_BR: Capacidades

en: Captcha Private Key
pt_BR: Chave privada de captcha

en: Captcha Public Key
pt_BR: Chave pública de captcha

en: Captcha Theme
pt_BR: Tema do Captcha

en: Categories
pt_BR: Categorias

en: Category
pt_BR: Categoria

en: Category From
pt_BR: De Categoria

en: Category ID
pt_BR: ID da categoria

en: Category Name
pt_BR: Nome de Categoria

en: Category Name (#ID)
pt_BR: Nome da categoria (#ID)

en: Category To
pt_BR: Para Categoria

en: Category have %s. What do with %s
pt_BR: Categoria tem %s. O que fazer com %s

en: Category have Files. What do with Files
pt_BR: Categoria tem arquivos. O que fazer com eles

en: Category is created!
pt_BR: Categoria criada!

en: Category is deleted!
pt_BR: Categoria excluída!

en: Category is reassigned!
pt_BR: Categoria é reatribuída!

en: Category name is null!!!
pt_BR: Nome da categoria está em branco!!!

en: Chain of Messages
pt_BR: Cadeia de Mensagens

en: Change Skins | Changes the color of the default images used in HUB Page
pt_BR: Alterar temas | Alterar a cor das imagens usadas na Página de Conexão

en: Check to Enable
pt_BR: Clique para habilitar

en: Check your e-mail for the confirmation link.
pt_BR: Cheque seu e-mail para o link de confirmação da nova senha.

en: Checkboxes
pt_BR: Caixas de seleção

en: Checked by default
pt_BR: Marcada por padrão

en: Checking this box will change the password.
pt_BR: Marcar esta caixa vai alterar a senha.

en: Choose a Payment Method:
pt_BR: Escolha um método de pagamento:

en: Circle
pt_BR: Círculo

en: Circles
pt_BR: Círculos

en: Clean
pt_BR: Limpar

en: Click to copy
pt_BR: Clique para copiar

en: Client
pt_BR: Cliente

en: Client Circles
pt_BR: Círculos de Cliente

en: Client Circles are assigned!
pt_BR: Círculos do Cliente foram designados!

en: Client Managers
pt_BR: Gestores de Cliente

en: Client Profile
pt_BR: Perfil do Cliente

en: Client Registration
pt_BR: Registro de Cliente

en: Client Self-Registration Enabled?
pt_BR: Auto-registo de cliente habilitado?

en: Client Staff Registration Enabled?
pt_BR: Registo de cliente pessoal habilitado?

en: Client's Email verification
pt_BR: Verificação de E-mail do cliente

en: Clients
pt_BR: clientes

en: Clients are assigned!
pt_BR: Clientes associados!

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Code does not exists.
pt_BR: Código não existe.

en: Compare
pt_BR: Comparar

en: Completed
pt_BR: Completo

en: Confirm New Password
pt_BR: Confirmar a Nova Senha

en: Confirm Password
pt_BR: Confirmar Senha

en: Confirm Password required.
pt_BR: Confirmação de senha necessária.

en: Confirm new password:
pt_BR: Confirmar Nova Senha:

en: Contact Email required.
pt_BR: E-mail obrigatório.

en: Contact Name
pt_BR: Nome de Contato

en: Contact Name required.
pt_BR: Nome de Contato Necessário.

en: Convert Users
pt_BR: Converter Usuários

en: Convert to %s
pt_BR: Converter para %s

en: Convert to:
pt_BR: Converter para:

en: Count clients is 0.
pt_BR: Contador de contagem é 0.

en: Create %s
pt_BR: Criar %s

en: Create Advanced HUB Template
pt_BR: Criar modelo de HUB avançado

en: Create Category
pt_BR: Criar Categoria

en: Create EZ HUB Template
pt_BR: Criar modelo de HUB EZ

en: Create New %s
pt_BR: Criar Novo %s

en: Create Simple HUB Template
pt_BR: Criar modelo de HUB simples

en: Creation Date
pt_BR: Data de criação

en: Crop thumbnail to exact dimensions (normally thumbnails are proportional)
pt_BR: Cortar miniatura para dimensões exatas (normalmente miniaturas são proporcionais)

en: Currency Settings
pt_BR: Configurações de moeda

en: Currency Symbol is empty
pt_BR: Símbolo da moeda está vazio

en: Currency already used
pt_BR: Moeda já usada

en: Current user is not a staff!
pt_BR: Usuário atual não é um Staff!

en: Custom Field <strong>Added</strong> Successfully.
pt_BR: Campo Personalizado <strong>adicionado</strong> com sucesso.

en: Custom Field <strong>Deleted</strong> Successfully.
pt_BR: Campo Personalizado <strong>excluído</strong> com sucesso.

en: Custom Field <strong>Updated</strong> Successfully.
pt_BR: Campo Personalizado <strong>atualizado</strong> com sucesso.

en: Custom Fields
pt_BR: Campos Personalizados

en: Custom Login
pt_BR: Login Personalizado

en: Custom Login URL
pt_BR: URL de Login personalizado

en: Custom Login at /wp-admin Enabled?
pt_BR: Login personalizado em /wp-admin habilitado?

en: Custom Menus Enabled?
pt_BR: Menus personalizados habilitados?

en: Custom Navigation Settings
pt_BR: Defini??es de Navega??o Personalizadas

en: Custom Redirects
pt_BR: Redirecionamentos personalizados

en: Custom Titles
pt_BR: Títulos Personalizados

en: Customize
pt_BR: Personalizar

en: Customize this?
pt_BR: Personalizar?

en: DESC
pt_BR: Decrescente

en: DIRECT
pt_BR: DIRETO

en: Dark
pt_BR: Escuro

en: Dashboard
pt_BR: Painel

en: Date
pt_BR: Data

en: Date Added (Earlier to Recent)
pt_BR: Data adicionada (anteriormente à recente)

en: Date Added (Recent to Earlier)
pt_BR: Data agregada (recente para mais cedo)

en: Datepicker
pt_BR: Selecionador de data

en: Deactivate
pt_BR: Desativar

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Default %s Template
pt_BR: Modelo %s padrão

en: Default <a href="%s">(Change to Post Name)</a>
pt_BR: Padrão <a href="%s"> (mudança para Nome do Post)</a>

en: Default Template
pt_BR: Template Padrão

en: Default Value
pt_BR: Valor Padrão

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Delete %s
pt_BR: Excluir %s

en: Delete Element
pt_BR: Apagar Elemento

en: Delete Files
pt_BR: Excluir Arquivos

en: Delete Permanently
pt_BR: Excluir Permanentemente

en: Delete Section
pt_BR: Deletar Seção

en: Delete this item permanently
pt_BR: Excluir este item permanentemente

en: Desc
pt_BR: Ordem Decrescente

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Description for the custom field (displayed on the form).
pt_BR: Descrição do campo (mostrado no formulário)

en: Deselect All
pt_BR: Desmarcar tudo

en: Didn't find any page templates
pt_BR: Nenhum template de página encontrado.

en: Differences
pt_BR: Diferenças

en: Disable redirect on HUB Page:
pt_BR: Desative o redirecionamento na página HUB:

en: Disable\Enable Notification
pt_BR: Ativar/desativar Notificação

en: Disabled
pt_BR: Desabilitar

en: Disabled (cURL must be enabled)
pt_BR: Desabilitado (cURL deve ser ativada)

en: Dismiss
pt_BR: Descartar

en: Display %s %s list.
pt_BR: Lista de %s de %s de exibição.

en: Display Business Name
pt_BR: Mostrar Nome do Projeto

en: Display Contact Name
pt_BR: Mostrar Nome de Contato

en: Display Field on %s Edit Profile Form
pt_BR: Campo de exibição em forma de %s Editar perfil

en: Display Field on %s Registration Form
pt_BR: Exibir o campo no formulário de registo de %s

en: Display Field on Admin Add %s Form
pt_BR: Mostrar Campo no Formulário de Adição %s do Admin

en: Display File Categories on %s HUB page.
pt_BR: Exibir categorias de arquivo na página do HUB de %s.

en: Display on Admin
pt_BR: Mostrar no Admin

en: Display on Profile
pt_BR: Mostrar no Perfil

en: Display on Registration
pt_BR: Mostrar no Cadastro

en: Displays "Lost your password" link on login form.
pt_BR: Exibe "Perdeu a sua senha" link no formulário de login.

en: Do you really want to delete permanently this %s?
pt_BR: Você quer mesmo excluir permanentemente este %s?

en: Don't show on %s
pt_BR: Não mostrar no %s

en: Don't show on HUB Page
pt_BR: Não mostrar na página HUB

en: Download
pt_BR: Baixar

en: Download Log
pt_BR: Baixar Log

en: Downloaded By
pt_BR: Baixado por

en: Drag files here.
pt_BR: Arraste os arquivos para aqui.

en: Drag&Drop items for change category order.
pt_BR: Arraste & solte os itens para alterar a ordem de categoria.

en: Drag&Drop to change the order in which these fields appear on the registration form.
pt_BR: Arrastar soltar & para alterar a ordem na qual esses campos são exibidos no formulário de inscrição.

en: Duplicate file error.
pt_BR: Erro duplicação de pasta.

en: ERROR: Non-existent role submitted
pt_BR: ERRO: Papel n?o existente

en: ERROR: Non-existent username submitted
pt_BR: ERRO: Nome de usuário não existente

en: ERROR: Non-local or invalid URL submitted for circle
pt_BR: ERRO: Não-local ou URL inválido enviado para círculo

en: ERROR: Non-local or invalid URL submitted for role
pt_BR: ERRO: URL submetida não local ou inválida

en: ERROR: Non-local or invalid URL submitted for user
pt_BR: ERRO: URL não-local ou URL inválida

en: ERROR: Unknown error updating circle-specific URL for circle
pt_BR: ERRO: Erro desconhecido ao atualizar a URL de função específica para círculo

en: ERROR: Unknown error updating role-specific URL for role
pt_BR: ERRO: Erro atualizando URL especifico para função

en: ERROR: Unknown error updating user-specific URL for user
pt_BR: ERRO: Erro atualizando o URL específico do usuário

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Edit %s
pt_BR: Editar %s

en: Edit %s Item
pt_BR: Editar Item %s

en: Edit Element Title
pt_BR: Edite o título do elemento

en: Edit File:
pt_BR: Editar Arquivo:

en: Edit HUB Page Item
pt_BR: Editar Item da Página HUB

en: Edit Section
pt_BR: Editar Seção

en: Edit Staff
pt_BR: Editar Staff

en: Edit this item
pt_BR: Editar este item

en: Element
pt_BR: Elemento

en: Element CSS ID
pt_BR: ID CSS do elemento

en: Email
pt_BR: E-mail

en: Email Address
pt_BR: Endereço de e-mail

en: Email Body
pt_BR: Corpo do E-mail

en: Email Subject
pt_BR: Assunto do E-mail

en: Email address already uses.<br/>
pt_BR: E-mail já utilizado.<br/>

en: Email address is already in use another user. Please use a unique email address.<br/>
pt_BR: Este e-mail já está sendo usado por outro usuário. Por favor escolha outro endereço de e-mail.<br/>

en: Email required.
pt_BR: E-mail obrigatório.

en: Email sent successfully
pt_BR: E-mail enviado com sucesso

en: Emails Templates
pt_BR: Modelos de e-mails

en: Empty ID or data.
pt_BR: ID ou dados vazios.

en: Enable Forgot Password:
pt_BR: Ativar Esqueci a senha:

en: Enable Icons in Bar
pt_BR: Habilitar ícones na barra

en: Enable Logout Link on Bar
pt_BR: Habilitar o Link Logout na barra

en: Enable category choice for %s file upload
pt_BR: Permitir a escolha de categoria para upload do arquivo %s

en: Enable custom redirects
pt_BR: Permitir redirecionamentos personalizados

en: Enabled
pt_BR: Abilitar

en: Enter your new password below.
pt_BR: Por favor insira a nova senha abaixo.

en: Environment
pt_BR: Ambiente

en: Error
pt_BR: Erro

en: Error: Category name is wrong!
pt_BR: Erro: O nome da categoria é errado!

en: Error: File not exist!
pt_BR: Erro: Arquivo não existente!

en: Error: File too large:
pt_BR: Erro: Arquivo excede o tamanho máximo permitido:

en: Error: Invalid file extension:
pt_BR: Erro: Extensão de arquivo inválida:

en: Exclude Author
pt_BR: Excluir Autor

en: Exclude Filetypes
pt_BR: Excluir tipos de arquivos

en: Export
pt_BR: Exportar

en: Export Settings
pt_BR: Configurações de exportação

en: Extension Name
pt_BR: Nome da extensão

en: Extension activated.
pt_BR: Extensão ativada.

en: Extension deactivated.
pt_BR: Extensão desativada.

en: Extension not activated.
pt_BR: Extensão não está ativada.

en: Extension not deactivated
pt_BR: Extensão não desativada

en: Extensions
pt_BR: Extensões

en: FTP Synchronization
pt_BR: Sincronização de FTP

en: Failed Logins
pt_BR: Logins Falhados

en: Field
pt_BR: Campo

en: Field Description
pt_BR: Descrição do Campo

en: Field For
pt_BR: Campo para

en: Field Slug
pt_BR: Campo Slug

en: Field Slug (ID)
pt_BR: Nome do Campo (ID)

en: Field Title
pt_BR: Título do Campo

en: Field Type
pt_BR: Tipo de Campo

en: Fields
pt_BR: Campos

en: File
pt_BR: Arquivo

en: File Categories
pt_BR: Categorias de Arquivo

en: File Category
pt_BR: Categoria do Arquivo

en: File Description
pt_BR: Descrição do Arquivo

en: File Description:
pt_BR: Descrição do Arquivo:

en: File Display Settings
pt_BR: Definições de Visualizadção de Arquivos

en: File Name
pt_BR: Nome do Arquivo

en: File Sharing
pt_BR: Compartilhamento de Arquivos

en: File Tags
pt_BR: Arquivo de Tags

en: File Title
pt_BR: Nome do Arquivo

en: File Title:
pt_BR: Nome do Arquivo:

en: File Too Large
pt_BR: Arquivo Muito Grande

en: File URL
pt_BR: URL de Arquivo

en: File URL:
pt_BR: URL do Arquivo:

en: File count error.
pt_BR: Erro de contagem de arquivo.

en: File does not exist
pt_BR: Arquivo não existe

en: File extension error.
pt_BR: Erro de extensão de arquivo.

en: File size error.
pt_BR: Erro de tamanho de arquivo.

en: File will be not uploaded
pt_BR: o arquivo não será enviado

en: File(s)
pt_BR: Arquivo(s)

en: File(s) are Deleted.
pt_BR: Arquivo (s) excluídos.

en: File: %s
pt_BR: Arquivo: %s

en: File: %s, size: %d, max file size: %d
pt_BR: Arquivo: %s, tamanho: %d, tamanho máximo de arquivo: %d

en: Filename
pt_BR: Nome do arquivo

en: Files
pt_BR: Arquivos

en: Files assigned to another category!
pt_BR: Arquivos associados a outra categoria!

en: Files for Admin
pt_BR: Arquivos para Administrativo

en: Files from %s
pt_BR: Arquivos de %s

en: Files from %s (Table)
pt_BR: Arquivos de %s (tabela)

en: Files to %s
pt_BR: Arquivos para %s

en: Files to %s (Table)
pt_BR: Arquivos para %s (tabela)

en: Files you have access to
pt_BR: Arquivos você tem acesso a

en: Files you have uploaded
pt_BR: Arquivos enviados

en: Fill in the options for this field
pt_BR: Preencha as opções para este campo

en: Fill in the value for this field
pt_BR: Preencha o valor para este campo

en: Filter
pt_BR: Filtro

en: First Name
pt_BR: Primeiro Nome

en: Folder
pt_BR: Pasta

en: Folder Name
pt_BR: Nome da Pasta

en: Folder name
pt_BR: Nome da pasta

en: Font Family:
pt_BR: Família de fontes:

en: Font Size:
pt_BR: Tamanho da fonte:

en: Font:
pt_BR: Fonte:

en: For
pt_BR: Para

en: For Non-logged-in
pt_BR: Para não-logados

en: For:
pt_BR: Para:

en: Forbidden File Type
pt_BR: Tipo de Arquivo Proibido

en: Force SSL
pt_BR: Forçar SSL

en: From
pt_BR: De

en: From here you can edit the emails templates and settings.
pt_BR: A partir daqui pode editar o template para e-mails.

en: From here you can edit the template of the newly created %s.
pt_BR: A partir daqui você pode editar o modelo de %s o recém-criado.

en: From here you can manage a variety of options for the %s plugin.
pt_BR: A partir daqui você pode gerenciar uma variedade de opções para o plug-in %s.

en: From here, you can manage payment gateways.
pt_BR: A partir daqui, você pode gerenciar formas de pagamento.

en: From here, you can see all payment operations.
pt_BR: A partir daqui, você pode ver todas as operações de pagamento.

en: General
pt_BR: Geral

en: General Business Information
pt_BR: Informações comerciais em geral

en: General Information
pt_BR: Informação Geral

en: General Settings
pt_BR: Configurações Gerais

en: Get More Gateways >>
pt_BR: Obter mais Gateways >>

en: Get New Password
pt_BR: Obter nova senha

en: Graphic (for shortcode [wpc_client_graphic])
pt_BR: Gráfico (para atalho [wpc_client_graphic])

en: HTML5 (with progress bar, multiple files uploading)
pt_BR: HTML5 (com barra de progresso e envio de arquivos simultâneos)

en: HTTP Error.
pt_BR: Erro de HTTP.

en: HUB Content
pt_BR: CONTEÚDO de Hub

en: HUB Page
pt_BR: Mini-Site

en: HUB Page Settings
pt_BR: HUB - Configurações

en: HUB Page Templates
pt_BR: Modelos de página HUB

en: HUB Pages
pt_BR: Mini-Site

en: HUB Title
pt_BR: Título HUB

en: HUB page link text
pt_BR: Texto de link de página HUB

en: Height
pt_BR: Altura

en: Height:
pt_BR: Altura:

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Here
pt_BR: Aqui

en: Hidden Field
pt_BR: Campo oculto

en: Hide Admin Bar
pt_BR: Ocultar a barra de Admin

en: Hide Admin Bar from %s and %s.
pt_BR: Ocultar a barra de Admin de %s e %s.

en: Hide WP Admin
pt_BR: Esconder WP Admin

en: Hide dashboard/backend
pt_BR: Esconder Dashboard/backend

en: Hide dashboard/backend from %s and %s.
pt_BR: Ocultar o painel de controle/back-end de %s e %s.

en: High Priority - Will work for Users who have these %s and do not have specific Login/Logout Redirect rules.
pt_BR: Alta prioridade - funcionará para os usuários que têm estes %s e não têm regras específicas de redirecionamento de Login/Logout .

en: Highest Priority - Will always work - Does not matter if user has any other Login/Logout Redirect rules.
pt_BR: Prioridade - sempre funcionará - não importa se o usuário tiver quaisquer outras regras de redirecionamento de Login/Logout.

en: Hint - The password
pt_BR: Dica - a senha

en: Hint: The password should be at least seven characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ % ^ & ).
pt_BR: Dica: A senha deve ter pelo menos 7 caracteres. Para torná-la segura, utilize maiúsculas e minúsculas, números e símbolos como ! " ? $ % ^ & ).

en: Hint: The password should be at least seven characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
pt_BR: Dica: a senha deve ter no minimo sete carateres. Para maior segurançaa, use maiúsculas e minúsculas, números e símbolos como ! " ? $ % ^ &amp; ).

en: Home URL
pt_BR: URL Home

en: Horizontal Tabs
pt_BR: Guias horizontais

en: Hub template does not exists.
pt_BR: Modelo de Hub não existe.

en: If checked, the user's current role will be saved, but user will also take on characteristics of the %s role.
pt_BR: Se marcada, a função do usuário atual serão salvos, mas usuário também vai assumir características da função de %s.

en: If you have reconsidered, and would now like %s to create the pages for you, click here to reset that option
pt_BR: Se você ter reconsiderado e agora gostaria de %s para criar as páginas para você, clique aqui para redefinir essa opção

en: If you use the HUB template shortcode, each %s/Member will see the custom template that is assigned to them. They will see the default HUB template if no custom template is assigned to them.
pt_BR: Se você usar o HUB modelo shortcode, cada %s/Member verá o modelo personalizado que é atribuído a eles. Eles vão ver o modelo HUB padrão se nenhum modelo personalizado é atribuído a eles.

en: Ignore Theme Link Page options
pt_BR: Ignorar as opções de página de Link do tema

en: Image format either wrong or not supported.
pt_BR: Formato de imagem errado ou não suportado.

en: Import
pt_BR: Importar

en: Import %s from CSV File:
pt_BR: Importar %s de arquivo CSV:

en: Import Settings
pt_BR: Configurações de importação

en: Import was successful
pt_BR: A importação foi bem sucedida

en: Import/Export Settings
pt_BR: Configurações de importação/exportação

en: Inactive
pt_BR: Inativo

en: Include Filetypes
pt_BR: Incluir tipos de arquivos

en: Incorrect Captcha! <br />
pt_BR: Captcha incorreto! <br />

en: Init error.
pt_BR: Erro de inicialização.

en: Install
pt_BR: Instalar

en: Install %s Pages
pt_BR: Instalar %s Páginas

en: Installed Plugins
pt_BR: Plugins instalados

en: Internal Notes
pt_BR: Notas Internas

en: Internal Notes:
pt_BR: Notas internas:

en: Invalid *.xml file
pt_BR: Arquivo *. XML inválido

en: Invalid Contact Email.
pt_BR: E-mail Inválido.

en: Invalid Data
pt_BR: Dados Inválidos

en: Invalid Email.
pt_BR: E-mail inválido.

en: Invalid IP address!
pt_BR: IP inválido!

en: Invalid Login or Password!
pt_BR: Login ou Senha Inválidos!

en: Invalid file. Please try downloading again!
pt_BR: Arquivo inválido. Por favor tente baixar novamente!

en: Invalid settings
pt_BR: Configurações inválidas

en: Key is empty
pt_BR: Chave está vazia

en: Key is wrong
pt_BR: Chave errada

en: LOGOUT
pt_BR: LOGOUT / SAIR

en: Last Download
pt_BR: Último Download

en: Last Download:
pt_BR: Último Download:

en: Last Name
pt_BR: Sobrenome

en: Launching Customizer...
pt_BR: Carregando customizador...

en: Leave blank to allow unlimited file size.<br>NOTE: This setting does not change your server settings. You should change your server settings if you are have trouble.<br>Your server settings are:
pt_BR: Deixe em branco para permitir tamanho sem limite.<br>Nota: n?o altera defini??es de servidor.Se tiver problemas altere as defini??es de servidor.<br>As suas defini??es de servidor s?o:

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Light
pt_BR: Claro

en: Line Height:
pt_BR: Altura da linha:

en: List
pt_BR: Lista

en: List of %s
pt_BR: Lista de %s

en: List of %s Portals
pt_BR: Lista de portais de %s

en: Login
pt_BR: Login / Entrar

en: Login Alerts
pt_BR: Alertas de Acesso

en: Login Form
pt_BR: Formulário de Login

en: Login Page
pt_BR: Página de Login

en: Login Redirect
pt_BR: Redirecionamento de login

en: Login URL
pt_BR: URL de Login

en: Login URL used default names of Wordpress. Settings are not updated.
pt_BR: Login URL foi utilizado os nomes padrão do Wordpress. As configurações não foram atualizadas.

en: Login URL:
pt_BR: URL de Login:

en: Login cannot be changed.
pt_BR: Login não pode ser alterado.

en: Login to %s account
pt_BR: Login de conta do %s

en: Login/Logout For %s
pt_BR: Login/Logout por %s

en: Login/Logout For All
pt_BR: Login/Logout para todos

en: Login/Logout For Users
pt_BR: Login/Logout para usuários

en: Login/Logout Redirects Users
pt_BR: Login/Logout redireciona os usuários

en: Login:
pt_BR: Entrar:

en: Logo Link (when clicked)
pt_BR: Logotipo Link (quando clicado)

en: Logo Title (tooltip)
pt_BR: Título de logotipo (tooltip)

en: Logo URL
pt_BR: URL do logo

en: Logout
pt_BR: Logout / Sair

en: Logout Link
pt_BR: Link de Logout

en: Logout Redirect
pt_BR: Redirecionamento de logout

en: Logout URL
pt_BR: URL de Logout

en: Logout URL:
pt_BR: URL de Logout:

en: Logout redirect link:
pt_BR: Link de redirecionamento de Logout

en: Lost Your Password?
pt_BR: Perdeu sua senha?

en: Low Priority - Will work for any Users who do not have specific Login/Logout Redirect rules.
pt_BR: Baixa prioridade - vai funcionar para todos os usuários que não têm regras específicas de Login/Logout redirecionar.

en: Mailing Address
pt_BR: Endereço para correspondência

en: Manage Default Login/Logout Redirect rules
pt_BR: Gerenciar regras de redirecionamento de Login/Logout padrão

en: Manage Login/Logout Redirect rules for any %s
pt_BR: Gerir regras de redirecionamento de Login/Logout para qualquer %s

en: Manage Login/Logout Redirect rules for any role
pt_BR: Gerenciar regras de Redirecionamento de Login/Logout  para qualquer usuário

en: Manage Login/Logout Redirect rules for any user
pt_BR: Gerenciar regras de Redirecionamento de Login/Logout  para qualquer usuário

en: Margin:
pt_BR: Margem:

en: Mark as Read
pt_BR: Marcar como Lida

en: Max File Size For Upload (Kb)
pt_BR: Tamanho m?ximo para upload (Kb)

en: May not work with some URLs
pt_BR: Pode não funcionar com algumas URLs

en: Medium Priority - Will work for Users who have these roles and do not have specific Login/Logout Redirect rules.
pt_BR: Prioridade média - Funcionará para os usuários que têm essas funções e não têm regras específicas de Login/Logout redirecionar.

en: Menu Type
pt_BR: Tipo de menu

en: Message
pt_BR: Mensagem

en: Message is deleted.
pt_BR: Mensagem excluída.

en: Message is sent.
pt_BR: Mensagem enviada.

en: Message marked as read.
pt_BR: Mensagem marcada como lida.

en: Messages
pt_BR: Mensagens

en: Move this item to the Trash
pt_BR: Mover esse item para o lixo

en: Move to Archive
pt_BR: Mover para arquivo

en: Multi Select Box
pt_BR: Caixa de Sele??o M?ltipla

en: Multi-line Text Box
pt_BR: Caixa de Texto Multi-Linha

en: Must trigger the %s level on the Strength indicator.
pt_BR: Deve acionar o nível de %s no indicador de força.

en: My HUB Page
pt_BR: Minha Página HUB

en: MySQL Version
pt_BR: Versão do MySQL

en: N/A
pt_BR: N/I

en: NEW!
pt_BR: Novo!

en: Name
pt_BR: Nome

en: Name - Ascending
pt_BR: Nome - Ascendente

en: Name - Descending
pt_BR: Nome - Descendente

en: Needs Mixed Case
pt_BR: Precisa de caracteres variados

en: Needs Numbers
pt_BR: Precisa de números

en: Needs Special Chars
pt_BR: Precisa de caracteres especiais

en: New
pt_BR: Novo

en: New %s Created
pt_BR: Novo %s criado

en: New %s Created by Admin
pt_BR: Novo %S criado por Admin

en: New %s Registers
pt_BR: Novos registros de %s

en: New %s Registration
pt_BR: Novo registro de %s

en: New %s registers using Self-Registration Form
pt_BR: Novo %s registrado usando o formulário de auto-registo

en: New %s template
pt_BR: Novo modelo %s

en: New Category
pt_BR: Nova Categoria

en: New Element CSS ID
pt_BR: Novo Elemento CSS ID

en: New Element Title
pt_BR: Novo Título do Elemento

en: New Password
pt_BR: Nova Senha

en: New hub page template
pt_BR: Template do novo Mini-Site.

en: New password:
pt_BR: Nova Senha:

en: Nickname
pt_BR: Apelido

en: No
pt_BR: Não

en: No Category
pt_BR: Sem categoria

en: No Client Circles For Assign.
pt_BR: Não há Círculos de Cliente para Atribuir.

en: No Clients For Assign.
pt_BR: Sem clientes para associar.

en: No Extensions were found for this install.
pt_BR: Não foram encontradas extensões para esta instalação.

en: No Files
pt_BR: Não há Arquivos

en: No Managers For Assign.
pt_BR: Não há Gerentes para Atribuir.

en: No items
pt_BR: Não há itens

en: No last messages
pt_BR: Sem últimas mensagens

en: No manager
pt_BR: Nenhum gerente

en: No message.
pt_BR: Sem mensagem.

en: No payment method is configured:: Please contact to the site administrator.
pt_BR: Nenhum método de pagamento configurado:: Contate o administrador do site.

en: No results matched
pt_BR: Nenhum resultado encontrado

en: No. of %s
pt_BR: N. º de %s

en: No. of %s waiting for Approval
pt_BR: N. º de %s aguardando aprovação

en: No. of Files
pt_BR: N. º de arquivos

en: No. of Unread Private Messages
pt_BR: N. º de mensagens privadas não lidas

en: Non-logged in users will receive a 404 when they try to access /wp-admin
pt_BR: Não-logado usuários receberão um 404 quando eles tentam acessar super-admin

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Not all registration levels was saved
pt_BR: Nem todos os níveis de registro foram salvos.

en: Note: Please test this first before converting a large number of users to be sure your intended result is achieved
pt_BR: Nota: Por favor teste este primeiro antes de converter um grande número de usuários para certificar o resultado pretendido é alcançado

en: Note: Some problem with template.
pt_BR: Nota: Algum problema com o template.

en: Note: The registration will not work until you select "Payment Gateways". Clients will see a message that "Registration temporarily unavailable".
pt_BR: Nota: O registo não funcionará até que você selecione "Gateways de pagamento". Os clientes verão uma mensagem de "registo temporariamente indisponível".

en: Notes is updated.
pt_BR: Notas está atualizado.

en: Notes:
pt_BR: Notas:

en: Nothing found
pt_BR: Sem resultados

en: Nothing found in Archive
pt_BR: Nada foi encontrado no Arquivo

en: Notify Admin about new registrations.
pt_BR: Notificar o administrador sobre novas inscrições.

en: Off
pt_BR: Desligado

en: Official Business Name
pt_BR: Nome de sua empresa

en: On
pt_BR: Ligado

en: Open %s Registration
pt_BR: Inscrição aberta de %s

en: Option
pt_BR: Opção

en: Options
pt_BR: Opções

en: Order
pt_BR: Ordem

en: Order By
pt_BR: Ordenar Por

en: Order Entered
pt_BR: Ordem Inserida

en: Order ID
pt_BR: ID do pedido

en: PHP Post Max Size
pt_BR: Tamanho maximo do post PHP

en: PHP Time Limit
pt_BR: Limite de tempo do PHP

en: PHP Version
pt_BR: Versão do PHP

en: PM: Notify To %s
pt_BR: PM: Informe para %s

en: Page
pt_BR: Página

en: Page Background Color
pt_BR: Cor de fundo da página

en: Page Content
pt_BR: Conteúdo da Página.

en: Page content: [wpc_client_add_staff_form]
pt_BR: Conteúdo de página: [wpc_client_add_staff_form]

en: Page content: [wpc_client_edit_portal_page]
pt_BR: Conteúdo de página: [wpc_client_edit_portal_page]

en: Page content: [wpc_client_edit_staff_form]
pt_BR: Conteúdo de página: [wpc_client_add_staff_form]

en: Page content: [wpc_client_error_image] or any text
pt_BR: Conteúdo de página: [wpc_client_error_image] ou qualquer texto

en: Page content: [wpc_client_hub_page]
pt_BR: Conteúdo de página: [wpc_client_hub_page]

en: Page content: [wpc_client_loginf]
pt_BR: Conteúdo de página: [wpc_client_loginf]

en: Page content: [wpc_client_payment_process]
pt_BR: Conteúdo de página: [wpc_client_payment_process]

en: Page content: [wpc_client_portal_page]
pt_BR: Conteúdo de página: [wpc_client_portal_page]

en: Page content: [wpc_client_profile]
pt_BR: Conteúdo de página: [wpc_client_profile]

en: Page content: [wpc_client_registration_form]
pt_BR: Conteúdo de página: [wpc_client_registration_form]

en: Page content: [wpc_client_registration_successful]
pt_BR: Conteúdo de página: [wpc_client_registration_successful]

en: Page content: [wpc_client_staff_directory]
pt_BR: Conteúdo de página: [wpc_client_staff_directory]

en: Pages
pt_BR: Páginas

en: Pages Created Successfully
pt_BR: Páginas criadas com sucesso

en: Pages Updated Successfully.
pt_BR: Páginas atualizadas com êxito.

en: Pages you have access to
pt_BR: Páginas que você tem acesso

en: Parent
pt_BR: Pasta superior

en: Password
pt_BR: Senha

en: Password Mismatch
pt_BR: A Senha não é igual

en: Password Requirements
pt_BR: Requisitos da senha

en: Password in Blacklist
pt_BR: Senha na lista negra

en: Password required.
pt_BR: Senha Obrigatória.

en: Password:
pt_BR: Senha:

en: Passwords are not matched.
pt_BR: As senhas não são iguais.

en: Payment
pt_BR: Pagamento

en: Payment Gateways
pt_BR: Gateways de Pagamento

en: Payment History
pt_BR: Histórico de Pagamentos

en: Payment Method
pt_BR: Método de Pagamento

en: Payment Process
pt_BR: Processo de pagamento

en: Payment Settings
pt_BR: DPayment Settings

en: Payments
pt_BR: Pagamentos

en: Permalink:
pt_BR: Link Permanente:

en: Permalinks
pt_BR: Links Permanentes

en: Permissions Report
pt_BR: Relatório de Permissões

en: Phone
pt_BR: Telefone

en: Placeholder was copied
pt_BR: Campo chave foi copiado

en: Please enter your password!
pt_BR: Por favor insira a sua senha!

en: Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
pt_BR: Por favor digite o seu nome de usuário ou endereço de e-mail. Você receberá um link para criar uma nova senha por e-mail.

en: Please enter your username!
pt_BR: Por favor insira o seu nome de usuário!

en: Please first create menu in Appearance->Menus
pt_BR: Por favor crie primeiro menu em Visualiza??o->Menus

en: Please select a valid csv file to import.
pt_BR: Por favor escolha um arquivo csv válido para importar.

en: Please select checkboxes and try again!
pt_BR: Por favor, selecione os checkboxes e tente novamente!

en: Please select file to assign.
pt_BR: Por favor selecione arquivo para atribuir.

en: Please select file to upload.
pt_BR: Por favor, selecione o arquivo para enviar.

en: Please verify email address
pt_BR: Por favor verifique o endereço de e-mail

en: Please write file url.
pt_BR: Por favor, escreva o url do arquivo.

en: Port
pt_BR: Porta

en: Possible reason: your host may have disabled the mail() function...
pt_BR: Possível motivo: seu host pode ter desabilitado a função mail ()...

en: Preview
pt_BR: Visualização

en: Private Message History
pt_BR: Histórico de Mensagens Particulares

en: Private Message: Notify Message To %s
pt_BR: Mensagem: Informe a mensagem para %s

en: Private Messages
pt_BR: Mensagens Particulares

en: Private Messaging
pt_BR: Mensagens Privadas

en: Protect URL
pt_BR: Proteger o URL

en: Protocol
pt_BR: Protocolo

en: Radio Buttons
pt_BR: Botões Radio

en: Re-Send Welcome Email
pt_BR: Re-enviar Email de boas vindas

en: Re-Sent Email for %s.
pt_BR: E-mail re-enviado para %s.

en: Read & Reply
pt_BR: Ler & Responder

en: Readonly
pt_BR: Apenas leitura

en: Readonly Field
pt_BR: Arquivo para leitura apenas

en: Reassign
pt_BR: Re-atribuir

en: Reassign %s
pt_BR: Reatribuir %s

en: Reassign Category
pt_BR: Re-atribuir Categoria

en: Reassign Files
pt_BR: Re-atribuir arquivos

en: Reassign Files Category
pt_BR: Re-atribuir categoria de arquivos

en: Red
pt_BR: Vermelho

en: Redirect to:
pt_BR: Redirecione para:

en: Registration Successful
pt_BR: Registro Bem Sucedido

en: Registration is disabled!
pt_BR: O Cadastro está desativado!

en: Regular
pt_BR: Normal

en: Remaining %d minutes
pt_BR: Restantam %d minutos

en: Remember Me
pt_BR: Lembrar-me

en: Remember: 1M = 1024Kb
pt_BR: Lembre-se: 1M = 1024Kb

en: Remove %s role
pt_BR: Remover a função de %s

en: Remove Filter
pt_BR: Remover filtro

en: Reply to Email
pt_BR: Responder para o E-mail

en: Report
pt_BR: Relatório

en: Required
pt_BR: Obrigatório

en: Required Field
pt_BR: Campo Obrigatório

en: Resend email for verification
pt_BR: Reenviar o e-mail de verificação

en: Reset
pt_BR: Resetar

en: Reset %s Password
pt_BR: Redefinir %s Senha

en: Reset Form
pt_BR: Limpar Formulário

en: Reset Password
pt_BR: Redefinir Senha

en: Reset Skip Install Pages
pt_BR: Limpar Pular Instalação de Página

en: Reset to Default
pt_BR: Restaurar ao padrão

en: Reset to default
pt_BR: Redefinir para o padrão

en: Resize
pt_BR: Redimensionar

en: Resize all thumbnails now?
pt_BR: Redimensionar todas as miniaturas agora?

en: Resize was completed
pt_BR: Redimensionamento concluído

en: Restore
pt_BR: Recuperar

en: Restore this item from the Trash
pt_BR: Restaurar esse item do lixo

en: Restrict access to the site by IP
pt_BR: Restringir o acesso ao site por IP

en: Return to admin panel
pt_BR: Retornar ao painel de administração

en: Right
pt_BR: Direita

en: Role
pt_BR: Papel

en: Runtime ran out of available memory.
pt_BR: Tempo de execução sem memória disponível.

en: SELECT FILES
pt_BR: SELECIONE OS ARQUIVOS

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Save %s
pt_BR: Salvar %s

en: Save Current User Role
pt_BR: Salvar a Função de Usuário Atual

en: Save Custom Field
pt_BR: Salvar Campo Personalizado

en: Save Notes
pt_BR: Salvar Notas:

en: Save Section
pt_BR: Salvar Seção

en: Save Title
pt_BR: Salvar Título

en: Saved!
pt_BR: Salvo!

en: Say if you put "login" into the box, your new login URL will be
pt_BR: Dizem que se você colocar "login" na caixa, sua nova URL de logon será

en: Scheme
pt_BR: Esquema

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Search %s
pt_BR: Pesquisar %s

en: Search Files
pt_BR: Procurar arquivos

en: Search HUB Page
pt_BR: Buscar HUB Page

en: Search Users
pt_BR: Pesquisar usuários

en: Section
pt_BR: Seção

en: Select
pt_BR: Selecionar

en: Select %s
pt_BR: Selecionar %s

en: Select %s %s
pt_BR: Selecionar %s %s

en: Select %s who will have permissions for this %s
pt_BR: Selecione %s que terá permissões para este %s

en: Select All
pt_BR: Selecionar Todos

en: Select All.
pt_BR: Selecionar Todos.

en: Select Author
pt_BR: Selecionar Autor

en: Select Box
pt_BR: Selecionar Box

en: Select Category
pt_BR: Selecionar Categoria

en: Select Client
pt_BR: Selecionar clientes

en: Select File
pt_BR: Selecionar Arquivo

en: Select Files
pt_BR: Selecionar pastas

en: Select Filter
pt_BR: Selecione o filtro

en: Select Function
pt_BR: Selecionar função

en: Select Page
pt_BR: Selecionar Página

en: Select Role
pt_BR: Selecione a Função

en: Select Skin Style
pt_BR: Selecione o estilo do Skin

en: Select Tag
pt_BR: Selecione a Tag

en: Select a role
pt_BR: Selecione um papel

en: Select a username
pt_BR: Selecione um usuário

en: Select all at this page.
pt_BR: Selecionar todos nesta página.

en: Select category
pt_BR: Selecionar Categoria

en: Select files
pt_BR: Selecionar pastas

en: Select role to which you want to assign capabilities
pt_BR: Selecione o papel para o qual você deseja atribuir recursos

en: Select type of the custom field.
pt_BR: Selecione o tipo do campo personalizado.

en: Select users of the custom field.
pt_BR: Selecione os usuários do campo personalizado.

en: Self %s Registration
pt_BR: Auto %s registo

en: Send %s
pt_BR: Enviar %s

en: Send Message
pt_BR: Enviar Mensagem

en: Send Message To:
pt_BR: Enviar Mensagem Para:

en: Send Password?
pt_BR: Enviar Senha?

en: Send Update to selected %s
pt_BR: Enviar atualização para %s selecionados

en: Send approval email
pt_BR: Enviar e-mail de aprovação

en: Send email notification
pt_BR: Enviar notificação por email

en: Send notification to the assigned %s and associated %s
pt_BR: Enviar uma notificação para o atribuído %s e %s associado

en: Send private message
pt_BR: Enviar mensagem particular

en: Send this password to email?
pt_BR: Enviar esta senha por e-mail?

en: Send this password to the new user by email.
pt_BR: Enviar esta senha para o novo usuário por e-mail.

en: Send this updated password to the user by email
pt_BR: Enviar essa senha atualizada para o usuário por e-mail

en: Send to %s
pt_BR: Enviar para %s

en: Sender Email
pt_BR: E-mail do Remetente

en: Sender Information
pt_BR: Informação do Remetente

en: Sender Name
pt_BR: Nome do Remetente

en: Sent message to
pt_BR: Mensagem enviada a

en: Settings
pt_BR: Definições

en: Settings Summary
pt_BR: Resumo de configurações

en: Settings Updated.
pt_BR: Configurações atualizadas.

en: Settings saved.
pt_BR: Configurações salvas.

en: Shortcodes Templates
pt_BR: Modelos de códigos de acesso

en: Should be at least %d characters long.
pt_BR: Deve ter pelo menos %d caracteres.

en: Should contain numbers.
pt_BR: Deve conter números.

en: Should contain special characters like ! " ? $ % ^ & ).
pt_BR: Deve conter caracteres especiais como! " ? $ % ^ & ).

en: Should contain upper and lower case letters.
pt_BR: Deve conter letras maiúsculas e minúsculas.

en: Show Actions (For table only)
pt_BR: Mostrar Ações (Para a tabela apenas)

en: Show All
pt_BR: Mostrar todos

en: Show Categories Titles
pt_BR: Exibir o título das categorias

en: Show Current Page
pt_BR: Mostrar Página Atual

en: Show Date
pt_BR: Mostrar Data

en: Show File Categories
pt_BR: Mostrar categorias de arquivos

en: Show Filters
pt_BR: Mostrar Filtros

en: Show Filters (For table only)
pt_BR: Mostrar Filtros (Para tabela apenas)

en: Show HUB Title on HUB page
pt_BR: Mostrar título HUB na página HUB

en: Show HUB page link in menu
pt_BR: Mostrar link HUB da página no menu

en: Show Last Download Date
pt_BR: Mostrar Data do Último Download

en: Show More Number of Messages
pt_BR: Mostrar Mais Número de Mensagens

en: Show Pagination (For table only)
pt_BR: Mostrar Paginação (Para tabela apenas)

en: Show Pagination By (For table with pagination only)
pt_BR: Mostrar Paginação por (Para a tabela com apenas paginação)

en: Show Search (For table only)
pt_BR: Mostrar Busca (Para tabela apenas)

en: Show Size
pt_BR: Mostrar Tamanho

en: Show Sort
pt_BR: Mostrar Ordenação

en: Show Tags
pt_BR: Exibir Etiquetas

en: Show Thumbnails (For table only)
pt_BR: Mostrar Miniaturas (Para a tabela apenas)

en: Show custom menu on login
pt_BR: Mostrar menu personalizado no login

en: Show more messages
pt_BR: Mostrar mais mensagens

en: Show on %s
pt_BR: Mostrar no %s

en: Show on HUB Page
pt_BR: Mostrar na página HUB

en: Show sort
pt_BR: Mostrar ordem

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Skins
pt_BR: Temas

en: Skip Install
pt_BR: Pular instalação

en: Some error with assigning permission for file.
pt_BR: Erro a associar permiss?o ao arquivo

en: Some problem with update.
pt_BR: Algum problema com a atualização.

en: Something wrong!
pt_BR: Algo de errado!

en: Sorry, Passwords are not matched! .<br/>
pt_BR: Desculpe, as senhas não são iguais! .<br/>

en: Sorry, confirm password is required.<br/>
pt_BR: Desculpe, a confirmaçãoo de senha é necessária.<br/>

en: Sorry, password is required.<br/>
pt_BR: Desculpe, a senha é obrigatória.<br/>

en: Sorry, that username already exists!<br/>
pt_BR: Desculpe, este nome de usuário já existe!<br/>

en: Sorry, you do not have permission to see this page!
pt_BR: Desculpe, não tem permissão para ver esta página.

en: Sorry, you have used all of your storage quota.
pt_BR: Desculpa, você usou toda sua cota de armazenamento.

en: Sorry, you must agree to the Terms/Conditions to continue
pt_BR: Desculpe, você deve concordar com os termos & condições para continuar

en: Sort by
pt_BR: Ordenar por

en: Sort by:
pt_BR: Ordenar por:

en: Specific %s
pt_BR: %s específicos

en: Specific roles
pt_BR: Pap?is espec?ficos

en: Specific users
pt_BR: Usuários específicos

en: Staff Directory
pt_BR: Diretório do Staff

en: Staff registration is disabled!
pt_BR: Cadastro de staff desativado!

en: Start Show Number of Messages
pt_BR: Comece Mostrar número de mensagens

en: Start Upload
pt_BR: Iniciar Upload

en: Status
pt_BR: Estado

en: Stop Upload
pt_BR: cancelar Upload

en: Strength Indicator
pt_BR: Indicador de Segurança

en: Strength indicator
pt_BR: Indicador de Segurança

en: Strong
pt_BR: Forte

en: Style Scheme
pt_BR: Esquema de estilo

en: Submit Registration
pt_BR: Enviar Registro

en: Success
pt_BR: Sucesso

en: Successful Client Registration
pt_BR: Registro de Cliente Bem Sucedido

en: Successful Logins
pt_BR: Logins com sucesso

en: Such an extension is not supported!
pt_BR: Tal extensão não é suportada!

en: Symbol
pt_BR: Símbolo

en: Synchronize now
pt_BR: Sincronizar agora

en: Synchronize was successfully!
pt_BR: Sincronização com sucesso!

en: Synchronize with FTP
pt_BR: Sincronizar com FTP

en: Syncronization
pt_BR: Sincronização

en: System Status
pt_BR: Status do Sistema

en: Table
pt_BR: Tabela

en: Template <strong>Added</strong> Successfully.
pt_BR: Modelo <strong>adicionado</strong> com êxito.

en: Template <strong>Deleted</strong> Successfully.
pt_BR: Modelo <strong>excluído</strong> com sucesso.

en: Template Name
pt_BR: Nome do modelo

en: Template Type
pt_BR: Tipo de modelo

en: Template Updated.
pt_BR: Modelo atualizado.

en: Template and all HUB pages are Updated.
pt_BR: Modelo e todas as páginas do HUB são atualizadas.

en: Template success updated.
pt_BR: Template atualizado com Sucesso.

en: Templates
pt_BR: Modelos

en: Terms Error Text
pt_BR: Texto de erro de termos

en: Terms Hyperlink
pt_BR: Hiperlink de termos

en: Text Box
pt_BR: Caixa de Texto

en: Text Color
pt_BR: Cor do Texto

en: Text Link Color
pt_BR: Cor do Link do texto

en: Text for Forgot Password:
pt_BR: Texto para Esqueci a senha:

en: Text for Login Button:
pt_BR: Texto para o botão de Login:

en: Text for Login field:
pt_BR: Texto para o campo de Login:

en: Text for Logout link:
pt_BR: Texto para link de Logout:

en: Text for Password field:
pt_BR: Texto para o campo da senha:

en: Text for Remember Me:
pt_BR: Texto para Lembrar-Me:

en: Text: "Pages you have access to"
pt_BR: Texto: "Páginas que você tem acesso"

en: Text: "Private Messages"
pt_BR: Texto: "Mensagens Privadas"

en: Text: "Upload Files"
pt_BR: Texto: "Arquivos Enviados"

en: Text: "You don't have any files"
pt_BR: Texto: "Você não tem nenhum arquivo"

en: Text: Files from %s
pt_BR: Texto: Archivos de %s

en: Text:Files to %s
pt_BR: Texto: arquivos para %s

en: The Category Folder already exists on FTP!!!
pt_BR: A categoria de pasta já existe no FTP!!!

en: The Category already exists!!!
pt_BR: A categoria já existe!

en: The Category with this folder already exists!!!
pt_BR: A categoria com esta pasta já existe!!!

en: The Category with this name already exists!!!
pt_BR: Já existe uma categoria com este nome!!!

en: The Extension generated unexpected output:
pt_BR: A extensão gerou a saída inesperada:

en: The changes have been successfully saved.<br/>
pt_BR: As alterações foram salvas com sucesso.<br/>

en: The changes of the Category are saved!
pt_BR: Atualizações de categorias gravadas!

en: The core %s Custom Titles
pt_BR: O núcleo de %s títulos personalizados

en: The e-mail could not be sent.
pt_BR: O e-mail não pode ser enviado.

en: The file has been added
pt_BR: Este arquivo foi adicionado

en: The file has been uploaded!
pt_BR: O arquivo foi carregado!

en: The file size more than allowed!
pt_BR: O tamanho do arquivo é maior que o permitido!

en: The name used to identify the custom field. Should consist only of these characters "a-z" and the underscore symbol "_" <br> - (not displayed on the form).
pt_BR: Este nome ? usado para identificar o campo personalizado. Deve consistir de carateres "a-z" e do s?mbolo underscore "_" - (n?o ? mostrado no formul?rio) <br>

en: The passwords do not match.
pt_BR: As senhas não são iguais.

en: The test email from %s SMTP
pt_BR: O e-mail de teste do SMTP %s

en: The title of the custom field (displayed on the form).
pt_BR: Título do campo (mostrado no formulário)

en: The various settings below can be used to modify each %s function. For example, you can adjust the sort and display type for the files and %s listed.
pt_BR: As várias configurações abaixo podem ser usadas para modificar cada função de %s. Por exemplo, você pode ajustar a ordem e tipo de exibição  para os arquivos e %s listados.

en: Theme Link Pages
pt_BR: Tema Link páginas

en: There was an error assign the file, please try again!
pt_BR: Ocorreu um erro no carregamento deste arquivo, por favor tente novamente!

en: There was an error uploading the file, please try again!
pt_BR: Ocorreu um erro no carregamento do arquivo, por favor tente novamente!

en: These fields will show on the self registration form ( by default, found at /client-registration )
    You can also use the data entered in these fields in your HUBs, Portal Pages & Emails using placeholders.
    The default format for these placeholders will be {wpc_cf_xxxxx} with xxxxx being replaced with the slug you enter in the "Field Slug" field
pt_BR: Estes campos irão mostrar no formulário de inscrição auto (por padrão, encontrada em /client-registration) 
    You também pode usar os dados inseridos nestes campos nos seus HUBs, Portal páginas & E-mails usando o formato padrão de espaços reservados. 
     O Formato padrão para esses espaços reservados será {wpc_cf_xxxxx} com xxxxx, sendo substituído com a palavra que você digitar no campo "Campo Slug"

en: This can be changed later in the editing interface for the appropriate %s
pt_BR: Isso pode ser alterado mais tarde na interface de edição para o apropriado %s

en: This field is marked as required by the administrator
pt_BR: Este campo é marcado como necessário pelo administrador

en: This field is required
pt_BR: Este campo é obrigatório

en: This folder is already exist in this level
pt_BR: Esta pasta já existe neste nível

en: This is a test email. If you get it, then congratulations, your SMTP settings on %s are correct and should work normally. Save the settings in admin.
pt_BR: Este é um e-mail de teste. Se o recebeu, então parabéns, as suas configurações de SMTP em %s estão corretas e devem funcionar normalmente. Guarde as configurações em admin.

en: This will allow you to use options provided by your framework theme on an individual page level
pt_BR: Isto permitirá que você use as opções fornecidas por seu tema para página individual

en: This will allow you to use options provided by your framework theme on an individual page level.
pt_BR: Isto permitirá que você use as opções fornecidas por seu tema para página individual.

en: This will change it from
pt_BR: Isto mudará de

en: Thumbnail size
pt_BR: Tamanho da miniatura

en: Thumbnails Settings
pt_BR: Configurações de miniaturas

en: Time
pt_BR: Hora

en: Time Added
pt_BR: Tempo adicionado

en: Title
pt_BR: Título

en: Title is empty
pt_BR: Título está vazio

en: Title:
pt_BR: Título:

en: To
pt_BR: Para

en: To assign files, you should upload it by FTP into folder %s
pt_BR: Para atribuir arquivos, você deve enviá-lo por FTP para a pasta %s

en: To begin the installation, click Install. You will then need to Activate the Extension, and enter the Extension's unique API Key.
pt_BR: Para iniciar a instalação, clique em instalar. Em seguida, você precisará ativar a extensão e digite a chave de API exclusiva da extensão.

en: Too Short
pt_BR: Muito Curta

en: Total Size of all Files
pt_BR: Tamanho total de todos os arquivos

en: Transaction ID
pt_BR: Número de Identificação da transação

en: Transparent
pt_BR: Transparente

en: Trash
pt_BR: Lixo

en: Tree
pt_BR: árvore

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Type your private message here
pt_BR: Escreva a sua mensagem particular aqui

en: URL path to image to use for background (sized 312px wide, and around 600px tall so that it can be cropped). <br /> You can upload your image with the media uploader
pt_BR: Caminho URL da imagem de fundo (Usar tamanho 312px de largura, e em torno de 600px de altura para ser cortada). Pode carregar a imagem pelo carregador de mídia.

en: Unknown Error
pt_BR: Erro Desconhecido

en: Update
pt_BR: Atualizar

en: Update %s
pt_BR: Atualizar %s

en: Update %s %s
pt_BR: Atualizar %s %s

en: Update Custom Field
pt_BR: Atualizar Campo Personalizado

en: Update EZ HUB Template
pt_BR: Atualizar o modelo EZ HUB

en: Update File Data
pt_BR: Atualizar informações do Arquivo

en: Update Password?
pt_BR: Atualizar Senha?

en: Update Settings
pt_BR: Atualizar definições

en: Update Template
pt_BR: Atualizar Modelo

en: Update all existing HUB pages
pt_BR: Atualizar todas as páginas HUB existentes

en: Update password for %s.
pt_BR: Atualizar senha de %s.

en: Upload File
pt_BR: Enviar Arquivo

en: Upload File(s)
pt_BR: Enviar Arquivo(s)

en: Upload Files
pt_BR: Enviar Arquivos

en: Upload New File
pt_BR: Adicionar Novo Arquivo

en: Upload URL might be wrong or doesn't exist.
pt_BR: URL enviado pode estar errado ou não existe.

en: Upload element accepts only %d file(s) at a time. Extra files were stripped.
pt_BR: Elemento enviado apenas aceita %d (s) de cada vez. Arquivos extras foram ignorados.

en: Uploaded %d/%d files
pt_BR: Enviados %d/%d de arquivos

en: Use Custom Login Settings
pt_BR: Usar configurações de Login personalizadas.

en: Use Media Settings Thumbnail size?
pt_BR: Usar tamanho da miniatura de configurações de mídia?

en: Use same as /hub-page
pt_BR: Usar o mesmo como /hub-page

en: Use same as /portal-page
pt_BR: Usar o mesmo como /portal-page

en: Use the space below to design a HUB Template in the same manner you would design a standard WordPress page, and then add/place %s components by placing the appropriate placeholders below in your desired location. You can use the Visual Editor, or write HTML in the Text Editor. Use the appropriate placeholder for each element below to insert that functionality into the page.
pt_BR: Use o espaço abaixo para criar um modelo de HUB na mesma maneira você desenha uma página padrão do WordPress e então adicionar local %s componentes, colocando os espaços reservados apropriados abaixo em sua posição desejada. Você pode usar o Editor Visual, ou escrever HTML no Editor de texto. Use o espaço reservado apropriado para cada elemento abaixo para inserir essa funcionalidade na página.

en: Use the space below to design a HUB Template in the same manner you would design a standard WordPress page. You can implement %s functionality by inserting the corresponding shortcodes and placeholders into the Template. All available %s placeholders and shortcodes can be found by clicking the shortcode/placeholder browser button in the Visual Editor menu.
pt_BR: Use o espaço abaixo para criar um modelo de HUB da mesma maneira você projetaria uma página do WordPress. Você pode implementar a funcionalidade %s, inserindo os correspondentes "shortcode/espaço reservado" para o modelo. Todos os espaços reservados disponível %s e códigos de acesso podem ser encontrados clicando em "shortcode/espaço reservado" no menu do Editor Visual.

en: Use this section to select which capabilities will be granted to each role within %s
pt_BR: Use esta seção para selecionar quais recursos serão concedidos para cada função dentro de %s

en: User(s) <strong>Converted</strong> to Admin(s) Successfully.
pt_BR: Usuário (s) <strong>convertido</strong> em Admin(s) com êxito.

en: User(s) <strong>Converted</strong> to Client(s) Successfully.
pt_BR: Usuário (s) <strong>convertido</strong> para cliente (s) com sucesso.

en: User(s) <strong>Converted</strong> to Manager(s) Successfully.
pt_BR: Usuário (s) <strong>convertido</strong> para Administrador (s) com sucesso.

en: User(s) <strong>Converted</strong> to Staff(s) Successfully.
pt_BR: Usuário (s) <strong>convertido</strong> para Gestor (s) com sucesso.

en: Username
pt_BR: Nome de Usuário

en: Username cannot be changed.
pt_BR: O nome de Usuário não pode ser alterado.

en: Username or E-mail:
pt_BR: Nome de Usuário ou E-mail:

en: Username:
pt_BR: Nome de Usuário:

en: Using Captcha
pt_BR: Usando Captcha

en: Using captcha on %s Registration form.
pt_BR: Usando captcha em %s. o formulário de inscrição.

en: Value must be numeric!
pt_BR: O valor precisa ser numérico!

en: Verify Email
pt_BR: Verificar E-mail

en: Verify email %s.
pt_BR: Verificar  %s e-mail.

en: Vertical Tabs
pt_BR: Guias verticais

en: Very weak
pt_BR: Muito fraca

en: View
pt_BR: Ver

en: View %s Item
pt_BR: Ver item %s

en: View Client
pt_BR: Ver Cliente

en: View HUB Page Item
pt_BR: Visualizar Item da Página HUB

en: View Type
pt_BR: Ver Tipo

en: View all categories
pt_BR: Ver todas as categorias

en: View messages
pt_BR: Ver mensagens

en: WP Debug Mode
pt_BR: Modo de depuração do WP

en: WP Max Upload Size
pt_BR: Tamanho máximo de upload do WP

en: WP Memory Limit
pt_BR: WP Limite de Memória

en: WP Version
pt_BR: Versão WP

en: WPC Version
pt_BR: Versão WPC

en: Wait around %s hours for re-send it.
pt_BR: Espere em torno de %s horas para re-enviá-lo.

en: Waiting for approval
pt_BR: Aguardando aprovação.

en: Warning! This page does not contain the necessary shortcode. To add a shortcode do it manually or check the box when you save!
pt_BR: Aviso! Esta página não contém o "shortcode" necessário. Para adicionar um "shortcode", faça-o manualmente ou marque a caixa de seleção quando você salvar.

en: Warning! You must select a page in which you have placed the content.
pt_BR: Aviso! Você deve selecionar uma página na qual você colocou o conteúdo.

en: Weak
pt_BR: Fraca

en: Web Server Info
pt_BR: Informação do Web Server

en: Website
pt_BR: Site

en: Welcome text:
pt_BR: Texto de boas vindas:

en: When you click 'Install %s Pages', the plugin will automatically create the necessary pages for the plugin's operation & populate those pages with the correct shortcodes. This is the default configuration, but can be changed later. Advanced & experienced admins can also choose to skip this default configuration process & manually build your portal by creating / assigning pages and then adding the appropriate shortcode.
pt_BR: Quando você clicar em 'Instalar %s páginas', o plugin irá automaticamente criar as páginas necessárias para o funcionamento do plugin e preencher as páginas com os códigos de acesso corretos. Esta é a configuração padrão, mas pode ser alterada mais tarde. Administradores experientes também podem optar por ignorar este processo de configuração padrão e manualmente construir seu portal criando as atribuição de páginas e adicionando o shortcode apropriado.

en: When you click 'Install Pages', the plugin will automatically create the necessary pages for the plugin's operation & populate those pages with the correct shortcodes. This is the default configuration, but can be changed later. Advanced & experienced admins can also choose to skip this default configuration process & manually build your portal by creating / assigning pages and then adding the appropriate shortcode.
pt_BR: Quando você clicar em 'Instalar Páginas', o plugin irá automaticamente criar as páginas necessárias para o funcionamento do plugin e preencher as páginas com os shortcodes corretos. Esta é a configuração padrão, mas pode ser alterada mais tarde. Administradores experientes e avançados também podem optar por ignorar este processo de configuração padrão e construir manualmente o seu portal criando/atribuindo páginas e depois adicionando o shortcode apropriado.

en: Which User Meta Field Use For Business Name
pt_BR: Qual usuário Meta campo usa para nome da empresa

en: White
pt_BR: Branco

en: Width
pt_BR: Largura

en: Width:
pt_BR: Largura:

en: With sub-Categories
pt_BR: Com sub-categorias

en: Wrong %s ID.
pt_BR: %s ID errado.

en: Wrong data
pt_BR: Dados errados

en: Wrong type
pt_BR: Tipo errado

en: Wrong update data.
pt_BR: Erro ao Atualizar dados.

en: XML settings-file
pt_BR: Arquivo de configurações XML

en: Yes
pt_BR: Sim

en: Yesterday
pt_BR: ontem

en: You
pt_BR: Você

en: You are customizing style scheme:
pt_BR: Você está personalizando o esquema de estilo:

en: You are skipped auto-install pages - please do it manually.
pt_BR: Você é retirado da auto-instalacão páginas - por favor fazê-lo manualmente.

en: You can create custom EZ HUB and Advanced HUB templates, and assign them to specific %s/Members and/or %s.
pt_BR: Você pode criar modelos personalizados de EZ HUB e o HUB avançado e atribuí-las a %s/Members específicas e/ou %s.

en: You can use this link for remote syncronization
pt_BR: Você pode usar este link para sincronização remota

en: You can't remove currency with default mark
pt_BR: Você não pode remover a moeda padrão

en: You do not have access to these messages!
pt_BR: Você não tem acesso a estas mensagens!

en: You do not have access to this file!
pt_BR: Você não tem acesso à este arquivo!

en: You do not have permission to access that page.
pt_BR: Desculpe, você não tem permissão para acessar esta página.

en: You don't have any files
pt_BR: Você não tem nenhum arquivo

en: You have changed plugin's folder name. Please rename plugin's folder name to 'wp-client'.
pt_BR: Você mudou o nome da pasta do plugin. Por favor, renomeie o nome da pasta do plugin para 'wp-cliente'.

en: You must enter %s Title.<br/>
pt_BR: Você deve digitar o título de %s. <br/>

en: You need to finish your payment process
pt_BR: Você precisa concluir o seu processo de pagamento

en: Your %s has been updated
pt_BR: Seu %s foi atualizado

en: Your Template
pt_BR: Seu modelo

en: Your browser doesn't have Flash, Silverlight or HTML5 support.
pt_BR: Seu navegador não possui suporte a Flash, Silverlight ou HTML5.

en: Your e-mail address is verified.
pt_BR: Seu endereço de email foi verificado.

en: Your files
pt_BR: Seus Arquivos

en: Your password has been reset. <a href="
pt_BR: Sua senha foi redefinida. <a href="

en: Z to A
pt_BR: De Z a A

en: assign %s
pt_BR: atribuir a %s

en: by
pt_BR: por

en: category
pt_BR: categoria

en: circle
pt_BR: círculo

en: default login redirect for all users.
pt_BR: redirecionamento de login padrão para todos os usuários.

en: default logout redirect for all users.
pt_BR: redirecionamento de login padrão para todos os usuários.

en: ex. file.zip
pt_BR: ex. File

en: file
pt_BR: arquivo

en: files
pt_BR: Arquivos

en: here
pt_BR: aqui

en: items
pt_BR: itens

en: jQuery sort
pt_BR: tipo de jQuery

en: leave blank for use default key or Get your Private Key -
pt_BR: Deixe em branco para usar a chave padrão ou obter a sua chave privada-

en: leave blank for use default key or Get your Public Key -
pt_BR: Deixe em branco para usar a chave padrão ou obter a sua chave pública-

en: minutes
pt_BR: minutos

en: not found.
pt_BR: Não encontrado.

en: or
pt_BR: ou

en: required
pt_BR: obrigatório

en: version
pt_BR: Versão

en: view
pt_BR: Ver

en: you can update or create your scheme
pt_BR: Você pode atualizar ou criar o seu esquema de

en: {contact_name}, {page_title} and {page_id} will not be change as these placeholders will be used in the email.
pt_BR: {contact_name}, {page_title} e {page_id} não irão mudar já que estes "placeholders" serão usados no e-mail.

en: {contact_name}, {user_name}, {page_title} and {page_id} will not be changed as these placeholders will be used in the email.
pt_BR: {contact_name}, {user_name}, {page_title} e {page_id} não serão alterados como esses espaços reservados serão usados no e-mail.

en: {contact_name}, {user_name}, {password} and {admin_url} will not be changed as these placeholders will be used in the email.
pt_BR: {contact_name}, {user_name}, {password} e {admin_url} ser?o utilizados no email, e n?o ser?o alterados

en: {site_title} and {contact_name} will not be changed as these placeholders will be used in the email.
pt_BR: {site_title} e {contact_name} não será alterado como esses espaços reservados serão usados no e-mail.

en: {site_title}, {contact_name}, {user_name} and {approve_url} will not be change as these placeholders will be used in the email.
pt_BR: {site_title}, {contact_name}, {user_name} e {approve_url} não será mudança como esses espaços reservados serão usados no e-mail.

en: {site_title}, {contact_name}, {user_name} and {login_url} will not be change as these placeholders will be used in the email.
pt_BR: {site_title}, {contact_name}, {user_name} e {login_url} não serão mudados como esses espaços reservados serão usados no e-mail.

en: {site_title}, {file_name}, {file_category} and {login_url} will not be change as these placeholders will be used in the email.
pt_BR: {site_title}, {file_name}, {file_category} e {login_url} não irão mudar já que estes "placeholders" serão usados no e-mail.

en: {site_title}, {user_name} and {reset_address} will not be change as these placeholders will be used in the email.
pt_BR: {site_title}, {user_name} e {reset_address} não serão alterados como esses espaços reservados serão usados no e-mail.

en: {user_name}, {site_title}, {file_name}, {file_category} and {admin_file_url} will not be change as these placeholders will be used in the email.
pt_BR: {user_name}, {site_title}, {file_name}, {file_category} e {admin_file_url} não irão mudar já que estes "placeholders" serão usados no e-mail.

en: {user_name}, {site_title}, {message} and {admin_url} will not be change as these placeholders will be used in the email.
pt_BR: {user_name}, {site_title}, {message} e {admin_url} ser?o utilizados no email, e n?o ser?o alterados.

en: {user_name}, {site_title}, {message} and {login_url} will not be change as these placeholders will be used in the email.
pt_BR: {user_name}, {site_title}, {message} e {admin_url} não serão alterados como esses espaços reservados serão usados no e-mail.
